Milli Voleybolcuların Uçak Yolculuğu Tepki Çekmişti: Federasyondan THY’ye Cevap!

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın Milletler Ligi maçları için ABD’ye tarifeli uçakla ve ekonomi sınıfında gönderilmesi, hem takımdan hem de federasyondan tepki çekti. 13 saatlik uzun uçuşta ekonomi sınıfında seyahat etmek zorunda kalan milli voleybolcular, THY’nin bu davranışını saygısızlık olarak nitelendirdi.

Voelybolcu Ebrar Karakurt, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Başka takımlar için özel uçak tahsis etmeye devam. Bize gelince ekonomi” diyerek sitemini dile getirdi.

Karakurt’un bu tepkisinin ardından Filenin Sultanları’ndan diğer isimlerde tepki gösterdikleri paylaşımlar gerçekleştirdi.

THY: BİLETLEME SÜRECİ FEDERASYONA AİT

Voleybolcuların tepkisinin ardından THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğunun ilgili federasyona ait olduğunu söyledi.

Türkiye Voleybol Federasyonu sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla THY’nin açıklamasına tepki gösterdi. Federasyondan yapılan açıklamada şöyle denildi:

FEDERASYONDAN THY’YE TEPKİ

“Kamuoyunun Bilgisine 2024 FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi ikinci etap müsabakalarını oynamak üzere A Milli Kadın Voleybol takımı sporcularımız ve teknik ekibimiz bugün ABD’ye uçak yolculuğu gerçekleştirmektedir. Söz konusu uçuş hakkında THY yetkilileri tarafından federasyonumuza karşı ifadeler içeren, gerçeği yansıtmayan açıklamalar sebebi ile kamuoyunu bilgilendirmek zaruri hale gelmiştir.

Federasyonumuz, bağlı olduğu mevzuatlar gereğince Business Class bilet alamamaktadır. Söz konusu ABD seyahati öncesinde 17.05.2024 tarihinde kafilemizin seyahat listesi hem yazılı hem şifahen THY ile paylaşılarak özellikle kabin yükseltme (upgrade) konusunda destek istenmiştir.

THY, talebimize istinaden TVF’nin tüm faaliyetlerine yönelik tüm bir sene içerisinde sadece 20 kişi için uçak müsaitliğine göre kabin yükseltme hakkı olduğunu ve bu işlemin uçuş öncesi müsaitlik durumuna göre gerçekleştirilebileceğini bildirmiştir.

Takımımızın 26.05.2024 tarihindeki uçuşunda takım kafilemizden hiç kimse kabin yükseltme hakkından faydalanmamıştır. THY ile federasyonumuz arasındaki sözleşme barter sözleşme kapsamındadır ve maddi ödeme içermemektedir.

Sözleşmedeki tüm haklar federasyonumuz faaliyetlerinde uçak bileti olarak kullanılmaktadır. Sonuç olarak; söz konusu uçuşta hiçbir bilete kabin yükseltme (upgrade ) işlemi yapılmamış, uçuş listemiz de Türk Hava Yolları yetkililerince yapılan açıklamaların aksine elektronik postalarla sabit olduğu üzere 17.05.2024 tarihinde Türk Hava Yolları yetkilileri ile paylaşılmıştır. Gerçeğe aykırı yapılan açıklamaları kabul etmek mümkün değildir.

Saygılarımızla, Türkiye Voleybol Federasyonu”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir